Serce ludzkie pracuje nieprzerwanie przez całe życie, bijąc miarowo przez większość czasu. Normą jest zakres 60-100 uderzeń na minutę, w nocy wartość ta spada do około 40-60 impulsów. Jednak każdy człowiek doświadcza w swoim życiu momentów, kiedy wartości te są przekroczone. Mówi się, że „serce komuś stanęło ze strachu” albo że serce „wali jak młot” w stresujących chwilach. Kiedy podejmuje się bardzo intensywny wysyłek fizyczny, serce musi podołać zadaniu dostarczania znacznie większych ilości tlenu do komórek, wobec czego również wtedy jego rytm jest znacznie przyspieszony, ponieważ przepompowuje duże ilości krwi. Ale zwykle, gdy sytuacje wywołujące zaburzenia rytmu serca ustają, organ ten powraca do równowagi i wybija miarowo rytm. Zdarzają się jednak przypadki, że bez specjalnych powodów serce nagle zaczyna walić jak oszalałe lub odwrotnie, spowalnia swoją pracę. Czasem sytuacja ta staje się normą. W takich przypadkach mówi się o arytmii. Arytmią są wszelkie odbiegające od normy skurcze serca – przyspieszenie, zwolnienie lub nieregularność jego pracy. Jeśli takie zmiany nie są skutkiem silnych emocji, należy podejrzewać że są zwiastunem lub skutkiem poważniejszej choroby.

Arytmia serca towarzyszy wielu poważnym schorzeniom, m.in.:

 • miażdżycy;
 • astmie;
 • nadciśnieniu;
 • nadczynności tarczycy;
 • stanowi niedoboru niektórych pierwiastków (potasu, magnezu, sodu);
 • pojawia się również przy długotrwałej wysokiej gorączce;
 • przy intensywnym i długotrwałym stresie;
 • zaburzenia rytmu serca pojawiają się także jako efekt nadużywania alkoholu, kawy i mocnej herbaty oraz jako skutek uboczny niektórych leków.

Długotrwałe problemy z unormowaniem rytmu serca bardzo negatywnie wpływają na kondycję nie tylko tego organu, ale na cały organizm. Dlatego w codziennej profilaktyce należy zadbać o to, by minimalizować oddziaływanie na organizm szkodliwych czynników zewnętrznych (stres, używki) bądź skutków ubocznych chorób przewlekłych (opisanych wyżej). Podstawą jest unormowanie i wprowadzenie możliwie najbardziej zdrowego trybu życia, unikanie stresów – zwłaszcza długotrwałych. Aby radzić sobie ze stresem, należy znaleźć czas na rozładowanie napięć gromadzących się w ciągu całego dnia. Inaczej ciągle podwyższony poziom adrenaliny może powodować narastanie zaburzeń rytmu serca.

Pomocna jest również prawidłowa dieta, szczególnie bogata w tzw. sole mineralne, czyli pierwiastki niezbędne do prawidłowej pracy serca i przewodzenia impulsów elektrycznych. Pierwiastki te – magnez, sód i potas, mają niestety tendencję do wypłukiwania się z organizmu , zwłaszcza jeśli nadużywa się mocnej kawy czy herbaty. Dostępne na rynku preparaty ziołowe stanowią tu nieocenione źródło składników mineralnych oraz witamin i związków chemicznych, których skorelowane działanie wspomaga organizm w codziennym funkcjonowaniu. Preparat Alveo, jako wyciąg z ponad 25 roślin jest sztandarowym produktem pomocnym w profilaktyce i w terapii wielu chorób, w tym także tych, którym towarzyszy arytmia. Wspomaga proces leczenia poprzez budowanie odporności organizmu oraz minimalizuje działanie choroby i negatywne skutki stosowanych leków. Dzięki temu organizm może lepiej bronić się przed kolejnymi następstwami trawiącej go choroby, bowiem dzięki podaży niezbędnych związków organicznych możliwe jest szybsze przywracanie prawidłowej pracy organów, które cierpią wskutek choroby innych układów. Ponieważ arytmia występuje jako objaw towarzyszący innym częstym schorzeniom, można jej uniknąć lub zminimalizować skutki wystąpienia właśnie dzięki wzmacniającym właściwościom Alveo. Preparat Alveo reguluje pracę serca i wzmacnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza wpływ stanów zapalnych na pracę układu krwionośnego. Działając rozluźniająco, Alveo redukuje również negatywny wpływ długotrwałego stresu na cały organizm. Już z tego powodu warto uwzględnić go jako preparat pomocny przy pojawiającej się arytmii związanej ze stresem.

Oczywiście nic nie zastąpi diagnozy oraz ustalenia przyczyny pojawiających się nieregularności pracy serca. Nawet, jeśli nie jest ona uciążliwa, należy skonsultować z lekarzem możliwe przyczyny występowania takich stanów, aby z czasem nie stały się one groźne dla życia. Żeby prawidłowo i szybko zdiagnozować dolegliwości ważne jest precyzyjne określenie, w jakich okolicznościach, jak często i na jak długo dochodzi do zmian rytmu serca. Za rytm w stanie spoczynku – będący punktem wyjścia do porównań pozostałych wyników z normami przyjmuje się bicie serca w sytuacji, kiedy badany nie wykonuje żadnych czynności fizycznych, nie jest w stanie stresu, ale nie jest też w stanie snu. Poza dokładnym wywiadem, podstawowym badaniem w takich przypadkach jest osłuchanie serca, zmierzenie tętna i wykres EKG. W razie trudności w prawidłowym postawieniu diagnozy, zleca się pacjentowi badanie tzw. Holtera, czyli całodobowe lub dłuższe monitorowanie pracy serca za pomocą przypiętych do klatki piersiowej malutkich elektrod, które zapisują rytm pracy serca na specjalnym dołączonym dysku.

Leczenie arytmii jest uzależnione zarówno od jej rodzaju, jak również od czynników które ją wywołują i ogólnego stanu organizmu. Zależnie od częstości rytmu serca arytmia występuje jako:

 • bradykardia (rzadkoskurcz) – to sytuacja kiedy serce w stanie spoczynku bije wolniej niż przewiduje norma (poniżej 60 uderzeń na minutę);
 • tachykardia (częstoskurcz) – z rytmem serca przewyższającym górną granicę 100 uderzeń na minutę w stanie spoczynku.

Szczególnym rodzajem tachykardii jest migotanie przedsionków i migotanie komór, które należą do bardzo groźnych patologii i bezwzględnie wymagają leczenia. O ile pierwszy przypadek – migotanie przedsionków – bardzo często nie daje wyraźnych objawów i zdarza się że jest diagnozowane dopiero podczas rutynowego badania lekarskiego, o tyle migotanie komór wymaga natychmiastowej interwencji, bowiem zawsze w takim przypadku dochodzi do zatrzymania akcji serca. Konieczne jest pobudzenie jego pracy poprzez impulsy elektryczne. Do tego celu wykorzystuje się defibrylatory.

Ryzyko pojawienia się arytmii rośnie wraz z wiekiem. Natomiast dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się tego groźnego schorzenia są:

 • palenie papierosów;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • cukrzyca;
 • podwyższony poziom cholesterolu;
 • występowanie chorób serca u członków rodziny (rodziców, rodzeństwa).

Jeśli więc komuś zdarza się, że bez specjalnego powodu jego serce zaczyna bić nierówno – wydaje się, że jego rytm jest zbyt wolny albo opóźniony, pojawiają się bóle w klatce piersiowej, duszności, uczucie gorąca, osłabienie, a czasem nawet wybudzenie ze snu przez „rozszalałe serce” – to znak, że należy skonsultować się z lekarzem. W groźniejszych przypadkach arytmia może doprowadzić do zasłabnięcia i utraty przytomności. Arytmia – pomimo, że może wydawać się niegroźna, nieleczona może się pogłębiać, doprowadzając do groźnych następstw a nawet do śmierci. Tymczasem coraz nowocześniejsze metody diagnostyki i coraz doskonalsze terapie ułatwiają leczenie arytmii i pozwalają wrócić pacjentom do normalnej aktywności.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *