Zakażenia układu moczowego są stosunkowo częstym zjawiskiem, zwłaszcza u kobiet. Mają one do tego naturalną tendencję, ponieważ w ich przypadku cewka moczowa znajduje się wyjątkowo blisko odbytu, który jest głównym źródłem bakterii powodujących zakażenia. Zakażenie układu moczowego w 90% przypadków spowodowane jest bakteriami E. coli, popularnie zwanymi bakteriami kałowymi. Czynnikiem ryzyka są także stosunki seksualne, w czasie których bakterie mogą wniknąć do dróg moczowych.

Zakażenie układu moczowego: objawy

Zakażenie układu moczowego objawy może dawać bardzo różne i w większości przypadków tak naprawdę po prostu nie ma żadnych objawów. Drogi moczowe człowieka są jałowe, ale obecność niewielkich ilości bakterii nie jest zwykle dla nich specjalnie groźna. Jeśli jednak bakterie zaczną się namnażać, zazwyczaj jako pierwsze odczuwalne jest uczucie nacisku na pęcherz moczowy. Jego efektem jest często oddawanie moczu oraz konieczność szybkiej wizyty w toalecie po tym, jak pojawi się pierwszy sygnał takiej potrzeby. Bardzo często w takich przypadkach pojawia się też ból, charakterystyczne pieczenie przy oddawaniu moczu.

Powyższe objawy są charakterystyczne dla lekkiego zapalenia pęcherza moczowego. Jeśli zakażenie się rozwija, pojawia się ból w podbrzuszu i w moczu może pojawić się  krew pochodząca z błon śluzowych pęcherza. Prawdziwym zagrożeniem jest przenikniecie bakterii wyżej, do jednej lub obu nerek. W takiej sytuacji dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek, co zawsze jest związane z silnym bólem i gorączką. Z czasem pojawiają się także wymioty i może dochodzić do kamicy nerkowej oraz kamicy pęcherza.

Zakażenie układu moczowego: leczenie

Zakażenie rozpoznaje się poprzez badanie moczu na obecność bakterii i kilka prostych badań lekarskich, takich jak zbadanie reakcji nerki na wstrząs okolic miednicy, co jednak ma znaczenie tylko przy zapaleniu samej nerki. Jeśli sam fakt obecności bakterii w moczu nie powoduje żadnych objawów, nie podejmuje się jego leczenia. W przeciwnym wypadku rozpoczyna się antybiotykoterapię, która w typowych przypadkach trwa od 3 do 7 dni, po czym następuje wyleczenie. Przypadki, które ze względu na powikłania wymagają hospitalizacji, leczy się  kuracją antybiotykową przez okres od 10 do 14 dni i w tym czasie usuwa się też wszystkie powikłania.

Zapalenia dróg moczowych nie wolno lekceważyć, ponieważ jest to schorzenie rozwijające się. Po kilku dniach po pojawieniu się najsłabszych objawów dochodzi do zapalenia pęcherza i jeśli ten problem nie jest zwalczany, po kilku kolejnych dniach mogą pojawić się problemy z nerkami, które potencjalnie mogą już zagrażać życiu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *